تمرین چرخ زندگی ( 8 بخش)

 

چرخ زندگی مطابق با شکل مقابل می باشد. این چرخ که شامل بخش های مختلف کارو درآمد، رابطه عاطفی، خانواده درجه 1، خانواده درجه دو و دوستان، خود (رشد و سلامتی)، تفریح، اجتماع و منعویت و یادگیری و پویایی است.

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید، محيط دايره ٨ بخش زندگی، شماره ١٠٠ را نشان می دهد که اوج خواسته ها، آرزو، کمال و ايده آل هاي ماست. مركز دايره كه لوگوی تعالي در آن نقطه است، نقطه صفر، شروع و سطح اوليه زندگي ما است. آنجایی كه نقطه صفر و شروع امكانات كودكي ما بوده است.

نقطه صفر براي آدم های مختلف کاملا متفاوت است. اگر خواهر و برادر باشيم و در يک خانه بزرگ شده باشیم، باز هم تجربيات ابتدايي و باورهای ما در سال های كودكي متفاوت بوده است. نظرات متفاوت به مسائل داريم. توقعات ما متفاوت است. قضاوت هامون، سطح احساسی بودن يا عقلانی بودن، جدی بودن يا شوخ طبع بودن، سليقه ها، توانائی و استعدادها و به طور کلی مدل هایمان متفاوتند. به عبارت دیگر چون زاويه ديد ما با هم به موضوعات فرق مي كند، بنابراين مدل شخصيتی، فكری، حسی و رفتاری ما هم فرق خواهد كرد و آدم های متفاوتی هستيم.

نگاهی به چرخ زندگی خود بیندازید و چرخ زندگیتان را رسم کنید. بين نقطة صفر تا ١٠٠، الان در حال حاضر در هر بخش زندگی کجا هستید؟ 

آیا می دانید نقاط قوت و سازنده و پیش برنده شخصیتی شما چه مواردی هستند؟ نقاط ضعف و مانع ها و اختلال های شما چه مواردی هستند؟ در هر بخش چند درصد رضایت دارید؟ به هر كدام از ٨ بخش كه درصد بدهيد و نقطه ها را به هم وصل كنيد چرخ زندگیتون چگونه می شود؟ آیا گرد و قبراق و چابك و تند و فرز می شود (در حال تعادل و سلامت است؟) و يا كج و كوله و معوج  و جلو نرو؟

وقتي به ٨ بخش زندگیتون نگاه مي كنيد، از خودتون بپرسید كه حالتون چطوره؟ حال نقطه صفر زندگيتون، وضع امكانات و باورها و حس هاتون چطور بوده؟ وقتی به دستاوردها و خالی ها، ضعف ها و نيروها و در ۸ بخش نگاه می کنید آیا غصه تون مي گيره؟ آیا پشیمان می شوید و يا هيجان زده؟ راضی يا ناراضی؟ متوقع يا سرخورده؟ در غلط كردن خودتون يا ديگران می روید؟ و یا در نااميدی، تكبر، غرور؟ چه باور و نظر و اعتقاد هايی در ٨ بخش داريد؟ در هر بخشی ۳ جمله ای كه سريع و بی فكر بر زبانتان جاری می شود را برای خودتان يادداشت كنيد و ببينيد چه باورها، عقايد احساس و افکاری در درونتون در جريانه؟ آیا همه ی آنها براتون موثر و سودمند است؟ چه افکاری و چه نگاهی کمکتون میکنه؟ چه حس هایی، شما رو به پیش میبرند؟ کدام ها، شما را نگه می دارند و قفلتون می کنند؟ سنگین می شوید و منقبض و غیرفعال؟

 

Picture

 

اگرچه ما نمی توانیم وقایع دنیای بیرون را تغییر دهیم، اما همیشه می توانیم چشم انداز را تغییر دهیم. آفرینشگر درون، کمکمان می کند.

ما به کمک این چرخ در ۸ بخش زندگی می توانیم به الگوها و عادت های ( احساسی و فکری) غیرسازنده خود در هر بخش آگاه شویم و آنها را در هم بپذیریم و به مرور تغییر دهیم و بجای رفتارهای غیرسازنده، افکار و احساس و رفتار سازنده را جایگزین کنیم.

شناخت نسبت به اندرونی های شخصی در ۸ بخش چرخ زندگی، ما را قادر به مدیریت کنش و واکنش هایمان می سازد.

 

Loading